Rehafiz

CENTRUM FIZJOTERAPII
tel. 505-655-688

Rejestracja Pn. - Pt. 9:00 -17:00  Zabiegi Pn. - Pt. 8:00-18:00

ARTYKUŁY

Rwa kulszowa

rehafiz

Kładziesz się wieczorem spać, a rano nie możesz wstać z łóżka. Ból jest tak silny, że zastanawiasz się co się stało. Bolą cię plecy, pośladek a nawet cała noga. Próbujesz na własną rękę sobie pomóc biorąc gorącą kąpiel ale to tylko zaostrza dolegliwości. W ostateczności jedziesz na ostry dyżur, ale tam kończy się to podaniem kroplówki lub zastrzyku przeciwbólowego, i znów trafiasz do punktu wyjścia.

Rwa kulszowa ischialgia (od łacińskiego ischias) zespół objawów bólowych związanych z uciskiem nerwu kulszowego. Często nazywana „bólem korzonków”. Nerw kulszowy jest najdłuższym i najgrubszym nerwem człowieka. Przebiega na całej długości kończyny dolnej wychodząc z dolnego odcinka kręgosłupa. W czasie napadu bólu chory nie potrafi sobie znaleźć miejsca. Próbuje się kłaść w różnych pozycjach ale nie przynosi to zamierzonego efektu. Najmniejsze kichnięcie lub kaszlnięcie może wywołać bardzo duży ból. W czasie choroby możemy odczuwać drętwienie, pieczenie, rwanie kończyny dolnej (uczucie mrówek), dodatkowo mogą pojawić się niedowłady. Gdy ból utrzymuję  24h należy jak najwcześniej podjąć rehabilitację  alby wyeliminować przyczynę i dolegliwości bólowe. Rwa kulszowa może mieć charakter nawracający dlatego warto zadbać o zdrowy tryb życia.

 

Objawy:
- ostry, rwący, ból pleców w odcinku lędźwiowym promieniującym do pośladka, kolana , stopy
- potęgujący się ból przy próbie ruchu oraz utrudniający wstawanie
- mogą się pojawić problemy z oddawaniem moczu
- mrowienie kończyny dolnej lub niedowład
- brak znalezienia sobie miejsca

 

Przyczyny:
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
- wypadnięcie krążka międzykręgowego
- kręgozmyk
- zwężenie kanału kręgowego
- nadwaga
- ciąża

 

 

Leczenie:
Fizjoterapia: Bardzo dobre efekty przynosi terapia manualna. Wykorzystujemy tutaj trakcje, mobilizację oraz manipulację kręgosłupa. Pracujemy również technikami mięśniowo powięziowymi. Dodatkowo można włączyć fizykoterapię (krioterapia, elektroterapia, ultradźwięki, laser, pole magnetyczne). Również dobre rezultaty  przynosi masaż leczniczy oraz głęboki. Fizjoterapeuta może ustalić indywidualny plan ćwiczeń dla pacjenta który również zredukuję dolegliwości bólowe oraz wzmocni gorset mięśniowy, należy jednak wspomnieć, że każdy przypadek jest inny i leczenie zawsze powinno być ustalane indywidualne aby nie pogorszyć problemu

 


Farmakoterapia:
- stosowanie NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
- wstrzyknięcie kortykosteroidów
- żele chłodzące

Copyright © 2020, Rehafiz. All Rights Reserved.