Rehafiz

CENTRUM FIZJOTERAPII
tel. 505-655-688

Rejestracja Pn. - Pt. 9:00 -17:00  Zabiegi Pn. - Pt. 8:00-18:00

ARTYKUŁY

Ostroga piętowa

rehafiz

Ostroga piętowa

Początkowo możemy w ogóle nie odczuć zmian zachodzących w naszych stopach. Jednak z czasem zaczyna się pojawiać nieprzyjemny ból w okolicach pięty, a w końcu staje się on na tyle dokuczający, że każdy krok staje się nie do zniesienia. Mamy wrażenie, jakby w podstawę naszej pięty wbijał się gwoźdź, albo inny ostry element. Częstą diagnozą, jaką stawiają ortopedzi w takim przypadku, jest ostroga piętowa. Co to takiego i czym się charakteryzuje owo schorzenie?

 

Ostroga piętowa (od łacińskiego Calcar calcanei) to zmiany zwyrodnieniowe zachodzące w okolicy guza kości piętowej. W ich wyniku powstaje narośl kostna, która często prowadzi do zapalenia rozcięgna podeszwowego stopy. To z kolei powoduje duży ból i problemy z poruszaniem się. Ostroga piętowa jest częstą przypadłością sportowców, jednak może pojawić się także u osób starszych. Nie należy ignorować pierwszych objawów, ponieważ nieleczona może prowadzić do poważnych urazów naszego układu kostnego.

 

Objawy:
- ból w okolicach pięty pojawiający się po przeciążeniu stopy, często także nad ranem, podczas chodzenia na boso bądź dłuższego marszu,
- początkowo ból dokucza jedynie podczas chodzenia, z czasem zaczyna pulsować także wtedy, gdy siedzimy bądź leżymy,
- wyczuwalne zgrubienie w okolicy podeszwy piętowej.

 

Przyczyny:
- noszenie niewygodnych butów,
- uprawianie sportów takich jak: siatkówka, bieganie czy tenis,
- na skutek wcześniejszego urazu okolic pięty bądź stopy,
- przeciążenie stopy takie jak: nadmierny wysiłek, nadwaga, nieodpowiednie wykonywanie ćwiczeń.

 

Leczenie:
Szczególnie polecanym sposobem na pozbycie się bólu związanego z ostrogą piętową jest fizjoterapia. Odpowiednio dobrane zabiegi pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów i pożegnanie się z dolegliwościami, które mogą skutecznie utrudniać życie. W leczeniu stosuje się taping medyczny, terapię manualną, jak i środki typowe dla fizykoterapii – ultradźwięki, fala uderzeniowa,jonoforeza i laseroterapia. Regularne poddawanie się leczeniu pozwoli w szybkim czasie powrócić do formy i pozbyć się bólu.

Copyright © 2020, Rehafiz. All Rights Reserved.